• Secure order
  • Easy return shipment
  • Service-Hotline +32 50 89 35 27
VBS Basteln und Hobby

Sawed-out door sign with wooden burning

Instructions No. 4006

Instructions No. 4006

Difficulty: Beginner

Working time: 6 Hours

Share article:
Print instructions View material list
Material list
Plywood lets you create a wintery decorative highlight that you can customize to suit your style. By sawing, sanding, and painting, the design takes on clean edges and vibrant colors. The “ wooden burning ” then adds fine lines and a warm wood-grain look—ideal for lettering and details. The result is a personalized door sign or wall hanging.
1) Preparation

Gather all your materials, print out the free template, and tape the sheets together.

Then cut out the designs with scissors, place them on the plywood, and trace them with a pencil to transfer the design. Be sure to position the template on the wood to save space so you have enough room for all the designs.

2) Saw out the shapes

Template labels: A = penguin with sign, B = hat brim, C = hat pom-pom, D = nose, E = hands, F = feet

Clamp the fretsaw board to the edge of the table using the clamp so you can saw safely and nothing slips. Then place the plywood on the board and begin sawing out the shapes. Keep the saw perpendicular to the wood and move it up and down slowly, without applying too much pressure. To cut curves, rotate the plywood as you saw. This will help you achieve clean curves and rounded shapes.

3) Smooth the Edges and Paint the Designs

Once you’ve cut out all the designs, smooth the edges with a sandpaper or a file. As soon as all the edges and corners are nice and smooth, you can paint the designs with the VBS handicraft paint.

For the wooden sign, mix brown “ handicraft paint ” with a little water to create a glaze and brush it onto the sign. Once everything is completely dry, you can decorate the edges of the sign with brown and black “ handicraft paint .” To do this, take a sponge, dab it lightly in the paint, and apply the paint bit by bit to the edges of the sign.

4) Decorate the sign with lettering

Now transfer the lettering to the wooden sign using graphite paper and a pencil. To do this, place the graphite paper with the dark side facing down on the sign and place the printed lettering template on top of the Paper. Then trace the lettering on the template with a pencil. The pressure you apply transfers the graphite from the graphite paper onto the wooden sign.

5) Write the lettering with a pyrography pen

Wait until the pyrography pen is thoroughly heated, and wrap a paper towel around the handle in case it gets too hot to hold while burning. Be careful not to let the paper towel touch the metal of the pyrography pen to prevent it from catching fire.

Then trace the lettering onto the wooden board with the pen.

6) Glue the penguin together

Now glue all the pieces together using the handicraft glue . Use the decorative image in the instructions as a guide to ensure all pieces are glued in the correct positions. For added protection, you can apply a coat of acrylic varnish to the painted wood.

Cut a piece of the “ knitted tube ” and tie it around the penguin’s neck as a scarf. For a little extra hold, you can also glue it in place.

7) Attach the hanging wire

Now take the drill and drill two holes in the wooden sign. Cut about 1 meter of coiled wire, wrap it around a pencil or paintbrush to form a spiral. Carefully pull the wire apart slightly, then secure the ends through the drilled holes.

Your cute penguin sign is now ready to be hung up!

Now it’s your turn! Browse our online shop to find more ideas, instructions, and materials for your next winter craft project!

Must Have

VBS Plywood board "3 mm"
Content: 3 pieces
Length: 50 cm
Width: 25 cm
Thickness: 3 mm
Material: Plywood
8,99 €
(1 m2 = 23,66 €)
Quantity:

Material list

VBS Plywood board "3 mm"
Content: 3 pieces
Length: 50 cm
Width: 25 cm
Thickness: 3 mm
Material: Plywood
8,99 €
(1 m2 = 23,66 €)
Quantity:
Professional fretsaw cabinet, 33 parts
Number of parts: 33
Length: 37.5 cm
Depth: 8.5 cm
Width: 44.5 cm
Material: Wood, Metal, Plastic
89,95 €
RRP 126,95 €
Quantity:

You need these articles in addition:

Branding pen
Watt: 30
Material: Plastic, Metal
18,99 €
RRP 20,95 €
Quantity:
VBS Craft paint, 50 ml, Carmine Red
Fill volume: 50 ml
Suitable for kids
Solvent-free
2,99 €
(1 l = 59,80 €)
Quantity:
VBS Craft paint, 50 ml, Brown
Fill volume: 50 ml
Suitable for kids
Solvent-free
2,99 €
(1 l = 59,80 €)
Quantity:
VBS Craft paint, 50 ml, Terracotta
Fill volume: 50 ml
Suitable for kids
Solvent-free
2,99 €
(1 l = 59,80 €)
Quantity:
VBS Craft paint, 50 ml, Black
Fill volume: 50 ml
Suitable for kids
Solvent-free
2,99 €
(1 l = 59,80 €)
Quantity:
VBS Craft paint, 50 ml, White
Fill volume: 50 ml
Suitable for kids
Solvent-free
2,99 €
(1 l = 59,80 €)
Quantity:
Sandpaper, set of 6
Length: 28 cm
Width: 23 cm
5,99 €
Quantity:
VBS Handicraft glue, 80 ml
Fill volume: 80 ml
Solvent-free
2,99 €
(1 l = 37,38 €)
Quantity:
VBS Acrylic varnish, 50 ml, Matt
Fill volume: 50 ml
3,29 €
(1 l = 65,80 €)
Quantity:
Knitted tube, two-coloured, 18 Needles/Ø2.2 cm, Red/White
Length: 1 m
Diameter (outside): 2.2 cm
3,19 €
(1 m = 3,19 €)
Quantity:
VBS Scissors "Soft-Grip", set of 2
Operation Right-handed
Content: 2 pieces
Material: Stainless steel, Plastic
4,49 €
Quantity:
Graphite paper
Content: 10 pieces
Length: 30 cm
Width: 21 cm
Material: Paper
5,19 €
(1 m2 = 8,24 €)
RRP 6,29 €
Quantity:
Florist wire, blue‑annealed
Length: 38 m
Diameter (outside): 0.65 mm
Material: Metal
1,99 €
(1 m = 0,05 €)
Quantity:
The item has been successfully added to your shopping cart.
Your Cart is still empty
Allow cookies and other technologies?

We process your user data by means of 16 cookies and other analysis and tracking technologies ("cookies") to optimise the website, create user profiles and display interest-based advertising. We also access or retrieve information on your end devices. We also pass on some of the data collected in this way to our partners, who may be based outside the European Union, for example in the USA (see „Data protection declaration“). It cannot be ruled out that your data will be linked to other data already stored about you. By clicking on the "Accept" button, you agree to the use of your data. You can refuse the use of your data by clicking on "Refuse". To revoke your consent for the future at any time, to change your settings or for further information, click "Privacy settings" in the footer of each page.

Further options
Settings
Cookies are small text files that are placed on your computer by your web browser to store certain information.
always active
Essential functionalities
Data collected through these services is required to provide basic shopping functions and to ensure the technical performance of the website. To this end, information is exchanged with reliable analysis partners.
Analysis cookies for a better service offering
We collect and store data that is used to analyse user behaviour and evaluate it in order to improve our services. This enables us, for example, to improve the user-friendliness of your customer account. To this end, information is exchanged with reliable analysis partners. This includes the following 3 Cookies and third-party providers:
- Google Analytics of Google Google Ireland Limited
- Mouseflow, a web analysis tool from Mouseflow ApS
- Microsoft Clarity, ein Webanalyse-Tool der Microsoft Corporation
Marketing cookies
We collect and store data for advertising purposes, which allows us to display ads that are relevant to you on partner sites, in apps & emails. For this purpose, information is shared with trusted advertising partners. These include the following 15 cookies and third parties:
- Google Customer Reviews by Google LLC
- Custom Audiences remarketing feature of Meta Platforms Ireland Limited.
- Google Conversion Tracking by Google Ireland Limited
- Remarketing or "Similar Audiences" function of Google Ireland Limited
- Microsoft Advertising of Microsoft Corporation
- Affiliate programme "Awin" of AWIN AG
- Facebook of Meta Platforms Ireland Limited
- Instagram of Meta Platforms Ireland Limited
- Pinterest of Pinterest Inc.
- Embedding of YouTube videos by Google Ireland Limited
- Live chat system of MessageBird B.V. (and this partner then Sentry of Sentry and Polyfill.io of The Financial Times Limited)
- Personalised recommendations from Optimizely Inc.
- Trustbadge of the Trusted Shops AG
- Google Tag Manager from Google Ireland Limited
- Remarketing by NextRoll Inc.